Zabezpieczenia antykorozyjne a gwarancja producenta

24 marca 2022

Zarówno nadwozie, jak i podwozie naszego samochodu narażone są codziennie na działanie wielu niekorzystnych czynników mechanicznych oraz atmosferycznych. Nietrudno się domyślić, że wraz z upływem czasu i w wyniku pojawiających się m.in. odprysków lakieru, na karoserii oraz podzespołach podwozia uwidoczni się korozja – warto w takiej sytuacji rozważyć zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń poszczególnych elementów. Kwestią ochrony samochodu przed rdzą powinni zainteresować się przede wszystkim właściciele nowych pojazdów, ponieważ powłoki te są objęte gwarancją producenta. Jednak, aby móc skorzystać w ASO z takiej gwarancji, należy spełnić pewne warunki, o których łatwo zapomnieć, jeżeli nasze auto relatywnie niedawno wyjechało z salonu.

Kiedy można skorzystać z gwarancji producenta na zabezpieczenie antykorozyjne?Decydując się na zakup nowego samochodu z salonu często na początku możemy korzystać z ASO na preferencyjnych warunkach. Mimo to komfort psychiczny, jaki daje nam świadomość posiadania nowego pojazdu często sprawia, że nie czytamy warunków umowy gwarancyjnej, a wizytę w punkcie autoryzowanego serwisu odkładamy na później. Otrzeźwienia doznajemy najczęściej w momencie, kiedy coś przestaje działać lub kiedy na karoserii lub podwoziu pojawia się rdza. Niestety korozja kilkuletnich aut wcale nie jest zjawiskiem rzadkim – kontakt ze związkami organicznymi czy solą drogową i wszechobecna wilgoć są po prostu zabójcze dla elementów metalowych. Zdarza się jednak, że po przybyciu do ASO okazuje się, że utraciliśmy gwarancję producenta na powłokę antykorozyjną. Dlaczego? Z reguły związane jest to właśnie z koniecznością regularnego sprawdzania jej stanu w serwisie i dokumentowania takich wizyt – bez tego szanse na reklamację znacząco maleją.

Czy warto zabezpieczyć auto antykorozyjnie na własną rękę?Zasadniczo – zdecydowanie opłaca się to zrobić. Jeżeli jednak posiadamy samochód objęty gwarancją producenta, koniecznie musimy zapoznać się z zapisami umowy, aby w wyniku podjętych działań takiej gwarancji nie utracić. Warto też w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która fachowo zajmie się usunięciem rdzy i aplikacją specjalistycznych powłok.