Czy warto zabezpieczać auto przed korozją?

12 listopada 2020

Czy konserwacja podwozia ma sens?

Zabezpieczenia antykorozyjne Piaseczno

Na początek warto wspomnieć co to jest korozja metali, jaki proces zachodzi podczas niszczenia naszego auta?

Jest to powolny proces niszczenia struktury metalu w wyniku jego chemicznych reakcji ze składnikami otoczenia. Warto pamiętać, że ograniczyć ten proces może tylko odcięcie dostępu tlenu do metalu.

Dawniej ograniczenie dostępu tlenu do blach karoseryjnych uzyskiwano właśnie dzięki konserwacji wykonywanej w specjalnych studiach antykorozyjnych. Obecnie w nowych autach podczas produkcji jest uwzględnienie w nich blach ocynkowanych, które opóźniają rozpoczęcie procesu korozji blach naszego auta. Blacha ta to wyrób hutniczy, który powstaje na skutek pokrycia stali warstwą cynku na całej swojej powierzchni, co zapewnia jej dużą trwałość.

Zmienił się także skład stopów na blachy karoseryjne, procesy łączenia blach, a także lakiery i procesy lakiernicze. W efekcie tych wszystkich czynników wydłużyła się trwałość blach.

Czy warto zatem oddać auto na zabezpieczenie przed korozją?

Tak! Wiele czynników przemawia jednak za tym, aby oddać auto do profesjonalisty w celu zabezpieczenia antykorozyjnego.

Podwozie i jego konserwacja

Podwozie to podstawowa część auta, która wymaga konserwacji i zabezpieczenia antykorozyjnego, ze względu na znacznie gorsze warunki pracy niż zewnętrzne blachy karoseryjne. To właśnie podwozie ma stały kontakt z drobinami piachu, ze żwirem i wszystkimi chemicznymi czynnikami, którymi jest czyszczona jezdnia w lecie i w zimie np. solą drogową. Dlatego też w przypadku kilkuletniego samochodu warto podjechać do studia antykorozyjnego w okolicach Warszawy (Pruszków, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki). Jest to warsztat zajmujący się konserwacją i zabezpieczeniem przed korozją, gdzie dokładnie wymyjemy podwozie pod ciśnieniem i sprawdzimy ewentualne ubytki warstw ochronnych. Tego typu czynności to bardzo drobny wydatek, a bardzo dużo potrafi zdziałać. Studio Antykorozyjne w okolicach Warszawy wykonuje tanio zabezpieczenia antykorozyjne.

Rodzaj eksploatacji

Bardzo istotnym czynnikiem warunkującym konieczność konserwacji podwozia są warunki eksploatacji pojazdu. Samochody osobowe są mniej narażone na gorsze warunki eksploatacji niż samochody terenowe i dostawcze. Dlatego też kupując używany samochód tej kategorii należy bezwzględnie jechać do zakładu zajmującego się konserwacją i sprawdzić stan podwozia i nadkoli takich modeli.

Studio Antykorozyjne w Grodzisku Mazowieckim wykonuje konserwację podwozia w kilku punktach:

  • Mycie podwozia pod wysokim ciśnieniem;
  • Dokładne wysuszenie całego podwozia w komorze lakierniczej, aby nakładane preparaty mogły penetrować trudno dostępne miejsca;
  • Wstępne powlekanie miejsc skorodowanych preparatem, który będzie blokował dalszy rozwój korozji;
  • Nałożenie preparatów pod ciśnieniem ( dyszami do profili zamkniętych i ciśnieniowe zabezpieczenie płyty podwozia).

Profesjonalne i jednocześnie tanie zabezpieczanie antykorozyjne tylko w Studio Antykorozyjnym w okolicach Warszawy (Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Piaseczno)

Mechaniczne uszkodzenia

Obecnie, w nowych samochodach – karoserie są dobrze zabezpieczone przez lakierowanie i ocynkowanie blach. Jednakże w przypadku uszkodzeń mechanicznych, warstwa lakieru i cynku jest uszkodzona. Zatem w przypadku napraw blacharskich, nagrzanie palnikiem blachy zniszczy warstwy cynku i blacha – jeżeli nie będzie odpowiednio zabezpieczona – może korodować. Dlatego lepiej oddać auto do profesjonalisty, który zna się na doskonałym zabepieczeniu auta przed korozją.

Konserwacja podwozia Warszawa

Konserwacja auta używanego czy nowego?

Zabezpieczanie przed korozją podwozia dobrze sprawdzi się w używanym, kilkuletnim samochodzie. Nowe samochody są wyposażone w drobne zabezpieczenia przed korozją. Jeśli jednak kupujesz używane auto to najlepiej udać się do specjalisty, który zajmuje się tanim i profesjonalnym zabezpieczaniem przed korozją auta.